joi, 16 august 2007

Axa 3 : Măsura : "Sprijin pentru crearea şi dezvoltarea de microîntreprinderi"

Măsura Sprijin pentru crearea şi dezvoltarea de micro-întreprinderi

Articole care stau la baza măsurii
Articolele 52 (a) (ii) şi 54 ale Regulamentului (CE) Nr.1698/2005
Punctul 5.3.3.1.2 din Anexa II a Regulamentului nr.1974/2006

Codul măsurii 312


Obiective specifice:

a) Crearea şi menţinerea locurilor de muncă în spaţiul rural;
b) Creşterea valorii adăugate în sectorul non-agricol;
c) Crearea de servicii pentru populaţia rurală.

Obiective operaţionale:

- reducerea gradului de dependenţă faţă de agricultură;
– crearea de noi micro-întreprinderi în sectorul non-agricol;
- extinderea şi modernizarea micro-întreprinderilor existente în sectorul non-agricol.

Domeniul de aplicabilitate şi acţiuni prevăzute

Sprijinul activităţilor non-agricole în spaţiul rural prin intermediul micro-întreprinderilor (nou
create şi existente).

Acţiunile prevăd:

i. Investiţii în activităţi non-agricole cum ar fi:
􀂃 în activităţi de obţinere a produselor non-agricole (uleiuri aromatice, articole de
pielărie, încălţăminte, tricotaje, produse de uz gospodăresc, ambalaje etc.) cu
excepţia produselor alimentare;
􀂃 în activităţi de procesare industrială a produselor lemnoase - începând de la
stadiul de cherestea, precum mobilier;
􀂃 în activităţi de producere şi vânzare a energiei din surse regenerabile (eolian,
solar, biomasă etc.).
ii. investiţii pentru dezvoltarea activităţilor precum cele meşteşugăreşti, de artizanat şi a
altor activităţi tradiţionale non-agricole cu specific local (fierului, lânii, olărit,
broderie, confecţionare instrumente muzicale tradiţionale), precum şi marketingul
acestora (mici magazine de desfacere a propriilor produse obţinute din aceste
activităţi)
iii. Servicii pentru populaţia rurală:
􀂃 servicii de croitorie, frizerie, cizmărie etc.;
􀂃 servicii de conectare şi difuzare internet;
􀂃 servicii de mecanizare, protecţie fitosanitară, însămânţare artificială, etc.
Lista acţiunilor prevăzute la punctele i, ii şi iii nu este una exhaustivă.

Beneficiari

- micro-întreprinderile aşa cum sunt definite în Recomandarea Comisiei (CE) nr. 361/2003 (având mai puţin de 10 angajaţi şi o cifra de afaceri anuală netă sau active totale având o valoare de până la 2,0 milioane Euro).

Descrierea tipului operaţiunilor

Se vor sprijini operaţiuni legate de:
􀂃 investiţii corporale (construcţia, modernizarea, extinderea clădirilor în scop productiv şi
dotarea aferentă cu mijloace fixe, achiziţionarea de teren aferent construcţiilor în scop
productiv în limita a 10% din valoarea eligibilă a proiectului);
􀂃 necorporale (soft-uri, patente, licenţe etc.).
De asemenea vor fi susţinute costurile generale legate de întocmirea proiectului precum cheltuielile cu arhitecţii şi inginerii, consultanţa, studii de fezabilitate, achiziţia de patente şi licenţe, în limita a 10% din totalul cheltuielilor eligibile ale proiectelor, iar pentru proiectele care nu prevăd construcţii, in limita a 5%.
Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2007-2013 184

Cerinţe generale:

• Micro-întreprinderile să-şi desfăşoare activitatea în spaţiul rural;
• Micro-întreprinderile star-up11 trebuie să fie înregistrate în spaţiul rural;
• Cel puţin 50% din angajaţii unei micro-întreprinderi trebuie să aibă domiciliul stabil în spaţiul
rural;
• Beneficiarul trebuie să prezinte un plan de afaceri;
• Beneficiarul să nu fie în dificultate financiară;
• Scopul investiţiei trebuie păstrat cel puţin 5 ani de la finalizarea proiectului;
• Beneficiarul sau responsabilul de proiect să facă dovada deţinerii de aptitudini în domeniu
(experienţă/cursuri de formare profesională absolvite/cursuri de calificare etc.) pentru
activitatea propusă sau să le dobândească până la finalizarea proiectului;
• Beneficiarul trebuie să prezinte toate avizele şi acordurile necesare investiţiei respective,
inclusiv cele de mediu;
• Beneficiarul trebuie să dovedească dreptul de proprietate asupra terenului sau dreptul de
concesiune pe o perioada de cel puţin 10 ani;
• Beneficiarul să declare pe proprie răspundere faptul că suma totală a ajutorului public
nerambursabil accesat de către acesta nu depăşeşte 200.000 Euro (100.000 Euro pentru
activităţile din sectorul transportului rutier) pe o perioadă de până la 3 ani fiscali.

Cheltuieli neeligibile

• impozite şi taxe;
• costuri operaţionale, inclusiv costuri de întreţinere şi chirie;
• comisioane bancare, costurile garanţiilor şi cheltuieli similare;
• cheltuieli pentru cumpărarea de echipament second – hand;
• investiţii realizate de fermierii care au activitate de bază pescuitul şi/sau acvacultura;
• investiţii legate de prelucrarea primară a lemnului până la stadiul de cherestea;
• investiţii în următoarele activităţi conform definirii CAEN: industria alimentară, a băuturilor
şi a tutunului, fabricarea armamentului şi muniţiei, baterea monedelor, activităţi de turism,
intermedieri financiare, tranzacţii imobiliare, cercetare - dezvoltare, administraţie publică şi
apărare, asigurări sociale din sistemul public, jocurile de noroc şi pariurile precum şi
activităţile recreative legate de acestea, activităţi ale organizaţiilor şi organismelor
extrateritoriale;
• acţiunile de comerţ şi intermedieri comerciale, cu excepţia vânzării de produse obţinute din
propriul proces productiv;
• achiziţia de vehicule pentru transportul rutier de mărfuri în contul terţilor.

Sprijin. Tipul plăţii

În conformitate cu prevederile art. 71 alin. 5 din Regulamentul (CE) nr. 1698/2005 se va constitui un
sistem eficient de management al riscului, prin cofinanţarea cheltuielilor ocazionate de contribuţia
MADR la înfiinţarea de fonduri locale de garantare rurală pentru acordarea de garanţii cât şi la
constituirea unui fond de contra-garantare în scopul diminuării riscului. Sistemul de garantare rurală
va respecta prevederile art. 50-52 din Regulamentul (CE) nr. 1974/2006.

Intensitatea sprijinului

Intensitatea ajutorului public nerambursabil va fi: de până la 70%12 din totalul cheltuielilor eligibile şi nu poate depăşi plafonul de 200.000 Euro/beneficiar pentru o perioadă de minim 3 ani fiscali conform regulii „de minimis” stipulată în Regulamentul Comisiei (CE) nr. 1998/2006.
11 Nou create
12 Intensitatea ajutorului public nerambursabil pentru micro-întreprinderile din regiunea Bucureşti-Ilfov va fi cu 10% mai mică

duminică, 12 august 2007

Axa 2 : Masura "Sprijin pentru zone defavorizate-altele decat zona montana"

Măsura Sprijin pentru zone defavorizate – altele decât zona montană

Cadrul legal Regulamentul Consiliului (CE) Nr. 1257/1999 - Capitolul V (Art. 19 şi 20) şi
Regulamentul Consiliului (CE) nr. 817/2004 (Art. 11 şi Anexa II 9.1.3.V.)

Codul măsurii 212

Obiectiv specific

Să contribuie în zonele defavorizate - altele decât zona montană, la utilizarea continuă a terenurilor agricole, menţinându-se astfel şi viabilitatea spaţiului rural şi, de asemenea, menţinându-se şi susţinându-se activităţile agricole durabile.

Obiectiv operaţional

Să se asigure în zonele defavorizate - altele decât zona montană utilizarea continuă a 2.100.000 ha terenuri agricole.

Descrierea măsurii

Măsura 212 este un instrument prin care se acordă sprijin financiar pentru utilizatorii terenurilor agricole situate în zone unde producţia agricolă este mai redusă cantitativ şi/sau calitativ datorită unor condiţii naturale şi unde este importantă menţinerea echilibrului de mediu stabilit între practicile agricole şi condiţiile naturale. Sprijinul financiar acordat compensează diferenţele faţă de condiţiile naturale prezente în alte zone, care nu sunt defavorizate. Acest sprijin reprezintă în acelaşi timp o acţiune menită să contracareze procesul de depopulare şi să menţină potenţialul turistic al acestor zone.
Zonele defavorizate - altele decât zona montană sunt clasificate în două categorii şi includ suma
unităţile administrativ-teritoriale determinate conform criteriilor de mai jos, astfel:
A. Zonele semnificativ defavorizate - ZSD (Art.19 al Regulamentului (CE) 1257/1999) - cuprind
acele unităţi-administrativ teritoriale unde productivitatea agricolă este limitată datorită calităţii reduse a solului, climatului nefavorabil, condiţiilor de relief şi de umiditate a solului şi ca urmare notele de bonitare sunt mai mici sau egale cu valoarea de 40, limitele acestora fiind acelea ale blocurilor fizice (identificate în Sistemul Integrat de Administrare şi Control) ce aparţin de aceste UAT.
De asemenea, a fost realizată o analiză a densităţii populaţiei pentru fiecare UAT (cu date din anul 2002) din zona semnificativ defavorizată şi rezultatele indică faptul că aproape 70% din aceste UAT au o densitate a populaţiei mai mică de 80% din media naţională, iar din restul de 30 de procente rămase, jumătate au înregistrat un declin al populaţiei în perioada 1992 – 2002. Cealaltă jumătate de 15% este reprezentată în principal de zone urbane, iar poziţia acestora pe hartă indică prezenţe izolate în masa continuă a zonelor semnificativ defavorizate.
B. Zonele defavorizate de condiţii naturale specifice - ZDS (Art. 20 al Regulamentului (CE)
1257/1999), reprezintă acele unităţi administrativ-teritoriale unde se manifestă cu intensitate ridicată prezenţa a unuia dintre următoarele fenomene: aridizarea, eroziunea, salinizarea sau exces de umiditate al solurilor, limitele acestora fiind acelea ale blocurilor fizice (identificate în Sistemul Integrat de Administrare şi Control) ce aparţin de aceste UAT.
Au fost desemnate doar acele unităţi administrativ - teritoriale care au afectată mai mult de 50% din suprafaţa agricolă de unul dintre aceşti factori, în forma lor extremă (detalii în Anexa 4A).

Forma şi mărimea sprijinului

Sprijinul financiar este oferit sub forma unei plăţi anuale fixe pe hectar de teren agricol utilizat, situat în cadrul zonelor defavorizate – altele decât zona montană. Aceste plăţi nu pot depăşi sumele maxime stipulate în Anexa Regulamentului Consiliului (CE) nr. 1257/1999.
Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2007-2013 163
Calculul plăţii compensatorii este prezentat în Anexa 4A.
Valoarea sprijinului anual este prezentat în tabelul de mai jos.

Beneficiarii

Beneficiarii sunt persoanele fizice, juridice sau grupuri de persoane fizice sau juridice, indiferent de statutul juridic pe care grupurile şi membrii săi îl deţin, care desfăşoară activităţi agricole pe terenurile agricole situate în zonele semnificativ defavorizate, respectiv în zonele defavorizate de condiţii naturale specifice.
Sprijinul financiar oferit pentru suprafeţe utilizate în comun de către mai mulţi fermieri pentru
păşunatul animalelor se poate acorda fiecărui fermier proporţional cu dreptul de utilizare sau se acordă unui reprezentant al fermierilor.

Criteriile de eligibilitate

- beneficiarul trebuie să se angajeze că pentru o perioadă de 5 ani de la data acordării primei plăţi va continua activităţile agricole şi va respecta Bunele condiţii agricole şi de mediu pe toată suprafaţa agricolă a fermei şi pe toată durata angajamentului;
- sunt eligibile numai parcelele cu suprafaţa minimă de cel puţin 0.3 hectare, iar suprafaţa agricolă aparţinând unei ferme, compusă din parcele de cel puţin 0.3 hectare, trebuie să fie de minim 1 hectar.

Aria geografică

Zonele semnificativ defavorizate şi cele defavorizate de condiţii naturale specifice sunt desemnate conform principiilor stipulate mai sus, iar detaliile sunt prezentate în Anexa 4A.
Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2007-2013 164
Indicatori
Tipul indicatorului Indicatorul Ţinta 2007-2013
Input Valoarea sprijinului financiar 577.940.170 Euro
Numărul exploataţiilor care primesc
sprijin 350.000
Suprafaţa totală angajată prin măsură 2.100.000 ha
Număr total de angajamente 350.000
Output
Suprafaţa fizică totală angajată prin
măsură 2.100.000 ha
Rezultat Suprafaţa totală pe care obiectivele
măsurii au fost indeplinite
Inversarea tendinţei de declin a biodiversităţii (evoluţia indicatorului referitor la populaţia de păsări specifice
Impact terenurilor agricole)
Schimbări survenite de suprafeţe agricole cu înaltă valoare naturală
Schimbări survenite în legislaţia naţională şi în cea comunitară
Dacă o asemenea schimbare survenită în legislatia naţională sau comunitară nu este acceptată de către beneficiar, angajamentul va fi anulat, însă nu se va cere rambursarea plăţilor efectuate până la data de intrare în vigoare a angajamentului, respectând astfel perioada în care angajamentul a fost în vigoare.
Respectarea standardelor – reducerea sau anularea platilor
Când beneficiarii acestei măsuri nu respectă pe întreaga suprafaţă a fermei Bunele condiţii agricole şi de mediu, plata anuală poate fi micşorată sau anulată conform articolului 18 din Regulamentul (CE)
1975/2006.
Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2007-2013 165

Axa 2 : Masura "Sprijin pentru zona montana defavorizata"

Axa 2: Îmbunătăţirea mediului şi a spaţiului rural

Măsuri privind utilizarea durabilă a terenurilor agricole

Măsura Sprijin pentru Zona Montană Defavorizată

Cadrul legal Regulamentul Consiliului (CE) nr. 1257/1999 - Capitolul V (Art. 18) şi
Regulamentul Consiliului (CE) nr. 817/2004 (Art. 11 şi Anexa II 9.1.3.V.)
Codul măsurii 211

Obiectiv specific

Să contribuie în zona montană defavorizată la utilizarea continuă a terenurilor agricole, menţinându-se astfel viabilitatea spaţiului rural şi, de asemenea, menţinându-se şi susţinându-se activităţile agricole durabile.

Obiectiv operaţional

Să se asigure în zona montană defavorizată utilizarea continuă a 1.200.000 ha terenuri agricole.

Descrierea măsurii

Măsura 211 este un instrument prin care se sprijină financiar utilizarea terenurilor agricole situate în zone unde producţia agricolă este mai redusă cantitativ şi/sau calitativ din cauza unor condiţii naturale induse de climă şi pantă. Sprijinul financiar acordat fermelor din Zona Montană Defavorizată (ZMD)
compensează diferenţele de venituri şi costuri faţă de condiţiile naturale prezente în alte zone, care nu sunt defavorizate.
Zona montană defavorizată are producţia agricolă afectată de condiţiile climatice şi de relief din cauza caracteristicilor de altitudine şi de pantă (Art. 18 al Regulamentului (CE) 1257/1999) şi este constituită din suma suprafeţelor unităţilor administrativ-teritoriale (UAT) desemnate conform criteriilor de mai jos:
• Unităţile administrativ-teritoriale situate la altitudini medii mai mari sau egale cu 600 m, limitele acestora fiind acelea ale blocurilor fizice (identificate în Sistemul Integrat de Administrare şi Control) care aparţin de aceste UAT;
• Unităţile administrativ-teritoriale situate la altitudini medii între 400 – 600 m şi care au o pantă medie egală sau mai mare de 15%, limitele acestora fiind acelea ale blocurilor fizice (identificate în Sistemul Integrat de Administrare şi Control) care aparţin de aceste UAT.

Forma şi mărimea sprijinului

Sprijinul financiar este oferit sub forma unei plăţi anuale fixe pe hectar de teren agricol utilizat situat în cadrul zonei montane defavorizate. Aceste plăţi nu pot depăşi sumele maxime stipulate în Anexa Regulamentului Consiliului (CE) Nr. 1257/1999.
Valoarea sprijinului anual este de 330 RON/ha (100 Euro).
Calculul plăţii compensatorii este prezentat în Anexa 4A.
Finanţarea
FEADR 82 %
România 18 %
Cheltuială publică totală 100%
Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2007-2013 160
Degresivitatea sprijinului financiar la nivel de fermă
Suprafaţa (ha) Valoarea plăţii
RON/ha (EURO/ha)
1 - 50 100% din valoarea plăţii
pentru fiecare hectar
50.01 - 100 75 % din plată
100.01 - 300 50 % din plată
Peste 300 35 % din plată

Beneficiarii

Beneficiarii sunt persoanele fizice, juridice sau grupurile de persoane fizice sau juridice, indiferent de statutul juridic pe care grupurile şi membrii săi îl deţin, care desfăşoară activităţi agricole pe terenurile agricole situate în zona montană defavorizată.
Sprijinul financiar oferit pentru suprafeţe utilizate în comun de către mai mulţi fermieri pentru
păşunatul animalelor se poate acorda fiecărui fermier proporţional cu dreptul de utilizare sau se acordă unui reprezentant al fermierilor.

Criterii de eligibilitate

- beneficiarul trebuie să se angajeze că pentru o perioadă de 5 ani de la data acordării primei plăţi va continua activităţile agricole şi va respecta Bunele condiţii agricole şi de mediu pe toată suprafaţa agricolă a fermei şi pe toată durata angajamentului;
- sunt eligibile numai parcelele cu suprafaţa minimă de cel puţin 0.3 hectare, iar suprafaţa agricolă aparţinând unei ferme, compusă din parcele de cel puţin 0.3 hectare, trebuie să fie de minim 1 hectar.

Aria geografică

Zona montană defavorizată este desemnată conform principiilor stipulate mai sus, iar detaliile sunt prezentate în Anexa 4A.
Indicatori
Tipul indicatorului Indicatorul Ţinta 2007-2013
Input Valoarea sprijinului financiar 798.107.854 Euro
Numărul exploataţiilor care primesc
sprijin 200.000
Suprafaţa totală angajată prin măsură 1.200.000 ha
Număr total de angajamente 200.000
Output
Suprafaţa fizică totală angajată prin
măsură 1.200.000 ha
Rezultat Suprafaţa totală pe care obiectivele
măsurii au fost îndeplinite
Inversarea tendinţei de declin a
biodiversităţii (evoluţia indicatorului
referitor la populaţia de păsări specifice
Impact terenurilor agricole)
Schimbări survenite de suprafeţe
agricole cu înaltă valoare naturală
Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2007-2013 161
Schimbări survenite în legislaţia naţională şi în cea comunitară
Dacă o asemenea schimbare survenită în legislaţia naţională sau comunitară nu este acceptată de către
beneficiar, angajamentul va fi anulat, însă nu se va cere rambursarea plăţilor efectuate până la data de
intrare în vigoare a angajamentului, respectând astfel perioada în care angajamentul a fost în vigoare.
Respectarea standardelor – reducerea sau anularea plăţilor
Când beneficiarii acestei măsuri nu respectă pe întreaga suprafaţă a fermei Bunele condiţii agricole şi
de mediu plata anuală poate fi micşorată sau anulată, conform articolului 18 din Regulamentul (CE)
1975/2006.

Axa 1 : Masura "Imbunatatirea şi dezvoltarea infrastructurii legate de dezvoltarea şi adaptarea agriculturii si silviculturii"

Măsura Îmbunătăţirea şi dezvoltarea infrastructurii legate de
dezvoltarea şi adaptarea agriculturii şi silviculturii


Articole care stau la baza măsurii
Articolele nr. 20 (b) (v) şi 30 din Regulamentul (EC) nr. 1698/2005
Punctul 5.3.1.2.5 din Anexa II a Regulamentul (EC) nr. 1974/2006

Codul măsurii 125

Motivaţia sprijinului

Schimbările din structura proprietăţii suprafeţelor agricole şi forestiere din ultimii 17 ani şi faptul că acest proces nu s-a încheiat încă, a făcut dificilă organizarea teritorială a exploataţiilor, accesul la facilităţi şi aplicarea unui management corespunzător.
De asemenea, existenţa unui număr mare de exploataţii individuale, din care cca. 87% sunt alcătuite din mai multe parcele situate în locuri diferite, nu a permis organizarea şi realizarea unei infrastructuri agricole şi forestiere adecvate.
Din totalul de 4,24 milioane de exploataţii agricole care exploatează o suprafaţă agricolă de 9,1
milioane ha, circa 88% deţin o suprafaţă mai mică de 5 ha. per exploataţie. În acest scop prin legislaţia naţională au fost promovate concepte noi de organizare a proprietarilor/deţinătorilor de teren cum sunt: „organizaţia utilizatorilor de apă pentru irigaţii”, „organizaţia pentru desecare şi drenaj”, „organizaţia de combatere a eroziunii solului” şi „organizaţia pentru amenajări împotriva inundaţiilor”. Aceste organizaţii sunt persoane juridice de utilitate publică.
Procesul de implicare a comunităţilor locale în administrarea infrastructurii de irigaţie în interesul beneficiarilor este în derulare. În acest scop s-au constituit până în prezent 247 organizaţii de îmbunătăţiri funciare (OIF), din care: 241 de organizaţii ale utilizatorilor de apă pentru irigaţii (OUAI), 4 organizaţii de desecare - drenaj şi 2 organizaţii cu activitate de irigaţii şi de desecare.

Analizând situaţia suprafeţelor amenajate pentru irigaţii şi gradul de folosire a irigaţiilor se constată că suprafaţa totală irigată în perioada 1998 – 2006 este de 2388,9 mii hectare, iar media anuală este de 265,4 mii hectare. Gradul anual de utilizare a celor 867 mii hectare pregătite să funcţioneze a variat anual între 10 şi 67 %.
În prezent se derulează un proiect pilot privind reabilitarea şi reforma sectorului de irigaţii, finanţat dintr-un împrumut de la Banca Internaţională pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare, prin care se realizează reabilitarea a cca. 100.000 ha pentru irigaţii (în amenajările Sadova - Corabia şi Nicoreşti – Tecuci). Această suprafaţă reprezintă cca. 16% din suprafaţa aflată în administrarea organizaţiilor utilizatorilor de apă pentru irigaţii.
Din studiile efectuate sub coordonarea Academiei Române, în ţara noastră sunt necesare amenajări de combatere a secetei pe cca. 6 milioane de hectare, de eliminare a excesului de apă pe cca. 5,5 milioane hectare, lucrări şi măsuri antierozionale pe cca. 7 milioane de hectare şi de apărare împotriva inundaţiilor pe 2,5 milioane de hectare.
Densitatea scăzută a reţelei de drumuri forestiere are ca rezultat o serie de acţiuni cu efecte
nefavorabile, cum sunt: concentrarea tăierilor în zonele apropiate căilor de acces, aplicarea
necorespunzătoare a tratamentelor şi creşterea costurilor şi consumurilor de energie la lucrările de cultură şi exploatare.
Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2007-2013 142
Accesibilitatea pădurilor ţării este redusă, având în prezent un indice de densitate de 6,53 ml/ha iar conform Studiului pentru creşterea accesibilităţii la fondul forestier naţional realizat de Institutul de Cercetări şi Amenajări Silvice din anul 2006, se propune pentru perioada 2007 – 2010 atingerea unui indice de densitate de 7,16 ml/ha. Dezvoltarea reţelei de drumuri forestiere este necesară pentru atingerea unei densităţi optime, în vederea reducerii impactului asupra mediului înconjurător, creşterii viabilităţii economice a pădurilor şi a competitivităţii activităţilor din domeniul forestier. Varietatea mare de relief, corelată cu substratul litologic specific spaţiului rural românesc induce un grad mare de torenţialitate în cuprinsul bazinelor hidrografice. La această dată în păduri sunt în funcţiune 2.370 km de albie corectată. Conform studiilor întocmite, lungimea reţelei hidrografice
torenţiale se ridică la 29.000 km, din care 2.372,42 km a fost amenajată până în 2006, alţi 1.630 km de albii necesitând lucrări complexe de corectarea torenţilor până în 2020.
*
* *
Sectorul agricol şi forestier necesită o infrastructură nouă, refăcută şi modernizată, adaptată noilor structuri de proprietate, precum şi cerinţelor actuale privind îmbunătăţirea calităţii lucrărilor agricole cu respectarea condiţiilor de mediu, precum şi pentru creşterea rentabilităţii economice a
exploataţiilor agricole şi forestiere. De asemenea, este necesară comasarea terenurilor agricole în
vederea realizării unor exploataţii agricole viabile.

Obiectivele măsurii

Obiective generale

Măsura va contribui la îmbunătăţirea managementului fondului funciar agricol şi forestier prin
creşterea gradului de accesibilitate, printr-o mai bună gestionare a resurselor de apă şi asigurarea utilităţilor în vederea adaptării la standardele comunitare.
Îmbunătăţirea infrastructurii agricole va contribui la creşterea competitivităţii exploataţiilor agricole, a unităţilor din sectorul agro-alimentar şi forestier.

Obiective specifice

• Ameliorarea accesului la exploataţiile agricole şi forestiere;
• Sprijinirea activităţilor economice şi a activităţilor productive, prin dezvoltarea unei infrastructuri minimale;
• Ameliorarea infrastructurii agricole şi forestiere în conformitate cu standardele comunitare;
• Ameliorarea calităţii mediului şi diminuarea surselor de poluare.

Obiective operaţionale

• Construirea şi modernizarea infrastructurii agricole şi forestiere;
• Sprijinirea acţiunii privind comasarea terenurilor.

Domeniul de acţiune

Sprijinul acordat prin această măsură contribuie la:
− management durabil al fondului funciar agricol şi forestier, prin susţinerea investiţiilor în
infrastructura agricolă şi forestieră;
− gestionarea resurselor de apă, reducerea costurilor de apă prin contorizarea şi economisirea
apei pentru irigaţii;
− diminuarea factorilor de risc la eroziune, exces de apă şi umiditate;
− comasarea terenurilor agricole şi forestiere, ce va favoriza realizarea unor exploataţii viabile.
Acţiunile sprijinite în cadrul măsurii sunt:
• îmbunătăţirea accesibilităţii la exploataţiile agricole şi forestiere;
Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2007-2013 143
• reducerea fărâmiţării excesive a terenurilor agricole;
• construirea şi modernizarea drumurilor de exploataţie care să asigure accesul nerestricţionat la
exploataţiile agricole rezultate în urma acţiunii de comasare a parcelelor de teren agricol;
• facilitarea accesului la surse de energie şi extinderea sistemelor de irigaţii, drenaj, combaterea
eroziunii solului şi protecţia împotriva excesului de apă şi umiditate în vederea îmbunătăţirii
condiţiilor de producţie;
• lucrări de corectarea torenţilor situate în fondul agricol şi forestier.

Descrierea tipului de operaţiuni

Sprijinul prevăzut în cadrul acestei măsuri va fi acordat pentru:
a. Infrastructură rutieră şi feroviară de acces la exploataţii agricole şi forestiere;
b. Gestionarea resurselor de apă;
c. Alimentarea cu energie electrică;
d. Lucrări de corectarea torenţilor situate în fondul funciar agricol şi forestier;
e. Comasarea terenurilor agricole şi forestiere.

Beneficiari :

a) Asociaţii, persoane juridice de utilitate publică, ale proprietarilor/deţinătorilor de terenuri
agricole şi forestiere constituite în conformitate cu legislaţia în vigoare;
b) Consilii locale şi asociaţii ale acestora ;
c) Administratorii infrastructurii de irigaţii, desecări, combaterea eroziunii solului şi protecţia
împotriva excesului de apă şi umiditate;
d) Administratorii fondului forestier de stat;
e) Proprietari/deţinători privaţi de pădure şi asociaţiile acestora.

Tipuri de investiţii eligibile:

a. Infrastructură rutieră şi feroviară:
i. agricolă - construirea şi/sau modernizarea drumurilor de acces, drumurilor agricole de
exploataţie, inclusiv lucrări de marcare, semnalizare şi avertizare;
ii. forestieră - construirea şi/sau modernizarea drumurilor de acces, drumurilor forestiere,
inclusiv lucrări de marcare, semnalizare şi avertizare, căi ferate forestiere.
b. Gestionarea resurselor de apă:
i. reţele de alimentare cu apă inclusiv sursa de apă - construire şi/sau modernizare, inclusiv
lucrări de protecţie a staţiilor de pompare;
ii. reţele de canalizare - construire şi/sau modernizare;
iii. sisteme de irigaţii - construire şi/sau modernizare inclusiv lucrări pentru staţiile de pompare
şi de contorizare;
iv. lucrări de drenaje – construire şi/sau modernizare;
v. lucrări de combaterea eoroziunii solului - construire şi/sau modernizare;
vi. lucrări de apărare împotriva inundaţiilor (numai pentru cele mai mici cursuri de apă –
pârâuri) - construire şi/sau modernizare.
c. Alimentarea cu energie electrică - construire şi/sau modernizare
d. Lucrări de corectare a torenţilor, situate în fond funciar agricol şi forestier - construire şi/sau
modernizare
e. Comasarea terenurilor agricole şi forestiere:
i.operaţiuni tehnice şi juridice privind comasarea terenurilor agricole şi forestiere
ii.lucrări de îmbunătăţiri funciare pentru îmbunătăţirea exploatării terenurilor
Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2007-2013 144
Cheltuielile pentru proiectare realizate înainte de aprobarea proiectului, incluzând studiu de fezabilitate,
memoriu justificativ, studii hidrologice şi/sau hidro-geologice, proiectele tehnice se suportă din
sprijinul acordat prin măsură.
În condiţiile finanţării investiţiilor complexe durata de realizare a unui proiect nu poate depăşi trei ani.
Pentru investiţiile de la punctul e) urmează să fie definitivat cadrul legislativ al aplicării sale până în anul 2009.

Tip de investiţii neeligibile:

i. Lucrările de infrastructură care primesc finanţări din alte fonduri naţionale şi/sau externe.
ii. Lucrările de infrastructură publică de interes local care se finanţează din masura 121 şi
măsura 322 din PNDR.
Costuri neeligibile (lista indicativă):
i. Costurile cu întreţinerea, reparaţiile şi exploatarea;
ii. TVA-ul, cu excepţia TVA-ului nerecuperabil, în cazul în care este în mod real şi definitiv
suportat de către beneficiari, alţii decât persoanele neimpozabile, conform art. 71 (3) lit.
a) din Regulamentul Consiliului nr. 1698/2005;
iii. Comisioane bancare, costurile garanţiilor şi cheltuieli similare;
iv. Lucrările care nu au acceptul scris al tuturor proprietarilor terenului (persoane fizice şi
juridice);
v. Lucrările care nu se încadrează în priorităţile propuse prin Planul de Urbanism General
(PUG), cu excepţia drumurilor forestiere şi a lucrărilor de corectare a torenţilor;
vi. Proiectele de infrastructură agricolă şi forestieră care nu prezintă caracteristicile de
calitate şi care nu sunt în conformitate cu Normativele de proiectare;
vii. Costuri de schimb valutar, taxe şi pierderi ocazionate de schimburile valutare asociate
contului Euro APDRP.
Finanţare
Alocarea financiară a măsurii pentru perioada 2007-2013 este de :
Cost total: 634.769.853 Euro
Cost public: 634.769.853 Euro
Sprijinul public neramburasabil se compune din:
- contribuţie publică naţională: 20%
- contribuţie FEADR: 80%
Sprijinul public (comunitar şi naţional) acordat în cadrul acestei măsuri este de:
• 100% din totalul cheltuielilor eligibile pentru investiţiile de utilitate publică care deservesc
comunitatea;
Ajutorul public acordat pentru un proiect de investiţie nu va putea depăşi 1.000.000
euro/proiect, iar pentru drumurile forestiere şi lucrările de corectare a torenţilor situate în
fondul agricol şi forestier nu va putea depăşi 1.500.000 euro/proiect.
• 50% din totalul cheltuielilor eligibile pentru investiţiile de utiliate privată. În acest caz,
ajutorul public acordat nu va putea depăşi 750.000 euro/proiect.
ramul Naţional de Dezvoltare Rurală 2007-2013 152

Definirea beneficiarilor

Grupuri de producători recunoscute oficial până la 31 decembrie 2013, conform prevederilor
legislaţiei în vigoare.
Descrierea procedurii oficiale pentru recunoaşterea grupurilor
inclusiv criteriile de recunoaştere Conform legislaţiei în vigoare, grupurile de producători sunt recunoscute de către Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, responsabil pentru:
a) analiza şi decizia privind recunoaşterea grupului de producători;
b) verificarea periodică a condiţiilor de recunoaştere;
c) emiterea şi înregistrarea avizului de recunoaştere al grupului de producători într-un registru
special, deschis în acest scop;
d) retragerea Avizului de recunoaştere acordat grupului de producători, în situaţia în care
acesta a fost obţinut prin prezentarea de date neconforme realităţii, precum şi atunci când
obligaţiile faţă de membrii grupurilor de producători, cuprinse în actul constitutiv, nu mai sunt
respectate.
Principalele criterii de recunoaştere ale grupului de producători sunt:
i. Să se înfiinţeze la iniţiativa producătorilor agricoli şi forestieri;
ii. Grupul de producători să fie constituit dintr-un număr minim de membri care se angajează să
valorifice în comun producţia obţinută;
iii. Să se prevadă în actul constitutiv sau în statut obligaţiile membrilor şi ale grupului de
producători;
iv. Să dispună de organe de conducere şi mijloace tehnice care să-i permită să asigure
managementul comercial şi financiar pentru funcţionarea grupului de producători.

Sectoare vizate

Sprijinul se acordă pentru grupurile de producători recunoscute conform legislaţiei naţionale în
vigoare, pentru produse din cadrul următoarelor categorii: horticole, agricole, forestiere şi de origine animală.

Complementaritatea cu primul pilon

Criteriile şi regulile administrative elaborate vor avea în vedere ca activităţile care beneficiază în mod excepţional de sprijin pentru dezvoltarea rurală, să nu fie sprijinite şi prin alte instrumente conform Planurilor de sprijin prevăzut în art.2, alin.2 şi Anexa 1 a Regulamentului (CE) nr.1974/2006.
Sprijinul acordat în cadrul acestei măsuri este complementar sprijinului acordat prin alte măsuri din cadrul Axei I (măsura 111 „Formare profesională, informare şi difuzare de cunoştinţe”, 121
“Modernizarea exploataţiilor agricole”, 123 “Creşterea valorii adăugate a produselor agricole şi
forestiere”, 125 “Îmbunătăţirea şi dezvoltarea infrastructurii legate de dezvoltarea şi adaptarea
agriculturii şi silviculturii”, 143 „Furnizarea de servicii de consiliere şi consultanţă pentru fermier),
Axei II, Axei III şi Axei LEADER.
Finanţare
Alocarea financiară a măsurii pentru perioada 2007-2013:
Cost total: 198.365.579 euro
Cheltuială publică: 198.365.579 euro, din care:
• Contribuţie publică naţională : 20%
• Contribuţie FEADR: 80%.

Axa 1 : "Masura Cresterea valorii adaugate a produselor agricole si forestiere"

Măsura Creşterea valorii adăugate a produselor agricole şi
forestiere


Articole care stau la baza măsurii
Articolele 20 (b) (iii) şi 28 din Regulamentul (CE) nr. 1698/2005,
Articolul 19 şi punctul 5.3.1.2.3 din Anexa II a Regulamentului (CE) nr.
1974/2006, articolul 34 şi Anexa VIII – secţiunea II (3) din Tratatul privind
aderarea României la Uniunea Europeană

Codul măsurii 123

Motivaţia sprijinului

Numărul întreprinderilor din industria alimentară a crescut în perioada 1998-2006 cu 585 de unităţi, ajungând în prezent la un număr de aproximativ 11.000. Ponderea industriei alimentare în cadrul industriei prelucrătoare a fost relativ ridicată, de circa 12% din valoarea producţiei industriale în 2005, dar în scădere treptată, cu 4% faţă de anul 1998, ceea ce înseamnă că sectorul alimentar, alături de întregul sector al industriei prelucrătoare trece printr-o perioadă de restructurare.
Producţia principalelor produse alimentare a avut evoluţii diferite în perioada de referinţă. Astfel, s-au înregistrat creşteri ale producţiei (fizice) în cazul unor grupe de produse, cum ar fi: preparate din
carne, produse lactate proaspete şi brânzeturi, uleiuri comestibile, iar pentru alte grupe de produse (conserve din legume şi fructe, lapte de consum, făină de grâu şi secară) s-au înregistrat scăderi.
În ceea ce priveşte dimensiunea întreprinderilor din industria alimentară, două treimi din acestea sunt de dimensiuni mici (sub 9 angajaţi) iar în jur de 1% sunt foarte mari (peste 250 angajaţi).
Deoarece calitatea materiei prime şi restructurarea unităţilor agro-alimentare au constituit probleme pentru aderarea României la Uniunea Europeană, Comisia a acordat o perioadă de tranziţie, până la 31 decembrie 2009, pentru unităţile de procesare a laptelui şi a cărnii, în vederea alinierii acestora la cerinţele de igienă comunitare pentru îmbunătăţirea calităţii acestor materii prime şi obţinerii unor produse eligibile pentru schimburi intracomunitare.
Astfel, situaţia din iunie 2007, privind asigurarea conformităţii în sectorul producţiei şi prelucrării cărnii (carne roşie şi de pasăre), arată că din numărul total de 425 de unităţi, 123 de unităţi corespund normelor Uniunii Europene şi sunt autorizate pentru schimburi intracomunitare, iar 302 sunt aprobate pentru perioada de tranziţie până la 31.12.2009.
În sectorul lapte şi produse lactate, numărul total de unităţi este de 259, din care 52 de unităţi
corespund normelor Uniunii Europene şi sunt autorizate pentru schimburi intracomunitare, iar 207 sunt aprobate pentru perioada de tranziţie până la 31.12.2009.
Deficitul balanţei comerciale de produse agro-alimentare, de aproximativ 1,3 miliarde Euro (la nivelul anului 2005), precum şi analiza structurii exporturilor de produse alimentare demonstrează că există o pondere ridicată a produselor alimentare neprocesate, comparativ cu cele procesate, determinată de slaba competitivitate a acestora.
În perioada 2000-2006, prin măsura 1.1 “Îmbunătăţirea prelucrării şi marketingului produselor
agricole şi piscicole” din cadrul Programului SAPARD, a fost alocat un sprijin financiar în valoare de 379,51 milioane euro (fonduri publice) pentru înfiinţarea şi modernizarea unităţilor de procesare, prelucrare şi marketing a produselor agricole şi piscicole. Majoritatea investiţiilor realizate au vizat implementarea cerinţelor acquis-ului comunitar, condiţii ce trebuiau îndeplinite până la data aderării.
Sprijinul acordat prin Programul SAPARD (în perioada august 2002 – decembrie 2006) pentru
modernizarea capacităţilor existente de procesare şi marketing a corectat o parte din deficienţele menţionate, fiind repartizat pe activităţi, după cum urmează: 48,11% pentru abatorizare, 23,90% pentru procesare lapte, 2,42% procesare vin. S-au creat astfel, un număr de 2.232 locuri de muncă, din care cele mai multe în sectorul de procesare carne (1243) şi lapte (515).
Deşi industria alimentară a beneficiat în perioada de pre-aderare de sprijin financiar prin Programul SAPARD şi programe naţionale, acest sector continuă să se confrunte cu lipsa conformităţii cu
standardele comunitare, cu sistemele internaţionale de management al calităţii produselor şi de
Analiză a Pericolelor şi Punctelor Critice de Control (HACCP).
Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2007-2013 124
Pentru sectorul primar de producţie, industria alimentară reprezintă o oportunitate pentru asigurarea unei pieţe de desfacere sigure. O altă soluţie pentru asigurarea acestei pieţe este dată de livrarea materiilor prime agricole către întreprinderile care produc energie regenerabilă.
Sectorul de procesare agro-alimentar joacă un rol foarte important nu numai în crearea de noi
oportunităţi pentru ocuparea forţei de muncă, dar şi în nutriţie şi sănătate publică.
Numeroase comunităţi rurale din zonele cu păduri depind de procesarea produselor forestiere
lemnoase şi nelemnoase. Acest sector însă, nu este suficient de dezvoltat, necesitând investiţii pentru atingerea standardelor UE, privind calitatea produselor, protecţia mediului şi asigurarea protecţiei muncii. Unităţile existente de procesare a produselor forestiere se confruntă cu probleme cauzate de valoarea adăugată scăzută a produselor precum şi de volumul scăzut al vânzărilor. Astfel, sunt
necesare investiţii pentru modernizarea tehnologiilor de producţie şi achiziţii cu scopul de a creşte valoarea adăugată şi calitatea produselor.
Se prevede astfel o creştere a valorii adăugate a produselor forestiere la nivel de micro-întreprindere, ceea ce va conduce la creşterea contribuţiei sectorului forestier în cadrul economiei locale şi regionale.
Având în vedere situaţia naţională existentă, sprijinul acordat prin această măsură va încuraja
realizarea de investiţii pentru procesarea şi marketingul produselor agro-alimentare şi a produselor forestiere (lemnoase şi nelemnoase), având ca ţintă finală creşterea valorii produselor prin respectarea condiţiilor de calitate şi de siguranţă alimentară precum şi satisfacerea cerinţelor de piaţă. De asemenea, în vederea optimizării sectorului agroalimentar şi forestier, procesarea produselor agricole şi forestiere ar trebui să fie realizată, pe cât posibil în zonele locale unde acestea sunt produse, pentru evitarea cheltuielilor suplimentare de transport şi a creşterii emisiilor de gaze.

Obiectivele măsurii

Obiective generale

Creşterea competitivităţii întreprinderilor de procesare agro-alimentare şi forestiere prin îmbunătăţirea
performanţei generale a întreprinderilor din sectorul de procesare şi marketing a produselor agricole şi forestiere printr-o mai bună utilizare a resurselor umane şi a factorilor de producţie.

Obiective specifice

a) Introducerea şi dezvoltarea de tehnologii şi procedee pentru obţinerea de noi produse
agricole şi forestiere competitive
b) Adaptarea întreprinderilor la noile standarde comunitare atât în etapa de procesare cât şi în
cea de distribuţie a produselor obţinute
c) Îmbunătăţirea veniturilor întreprinderilor sprijinite
d) Creşterea calităţii produselor obţinute, a siguranţei alimentare şi a celei ocupaţionale precum
şi protejarea mediului.
e) Creşterea valorii adăugate a produselor forestiere şi a veniturilor proprietarilor privaţi de
păduri, dezvoltarea şi modernizarea de echipamente specifice.

Obiective operaţionale

Sprijin pentru investiţii vizând îmbunătăţirea procesării şi marketingului produselor agricole şi
forestiere care trebuie să respecte standardele comunitare.

Domeniul de acţiune

Sprijinul prin această măsură se acordă pentru realizarea de investiţii corporale şi necorporale în
cadrul întreprinderilor pentru procesarea şi marketingul produselor agricole care procesează
materii prime, incluse în Anexa I la Tratatul de Instituire a Comunităţii Europene, cu excepţia
produselor piscicole şi care obţin produse incluse şi neincluse în Anexa I, în ultimul caz cu
respectarea prevederilor Regulamentului (CE) nr. 1628/2006, pentru:
a) Dezvoltarea de noi produse, procese şi tehnologii;
b) Promovarea investiţiilor pentru utilizarea energiei din surse regenerabile;
c) Adaptarea la cerinţele pieţei, în funcţie de resursele locale precum şi deschiderea de noi
oportunităţi de piaţă;
d) Promovarea investiţiilor pentru producerea biocombustibililor;
e) Promovarea de investiţii pentru respectarea standardelor comunitare;
f) Creşterea productivităţii muncii în sectorul agro-alimentar;
g) Aplicarea măsurilor de protecţia mediului;
h) Creşterea numărului de locuri de muncă şi a siguranţei la locul de muncă.
De asemenea, sprijinul este acordat pentru investiţii corporale şi necorporale pentru procesarea şi marketingul produselor forestiere, prin:
a) Creşterea eficienţei sectorului de procesare şi marketing a produselor forestiere şi creşterea
calităţii produselor rezultate;
b) Aplicarea măsurilor de protecţia mediului;
c) Adaptarea la cerinţele pieţii, în funcţie de resursele locale, a prelucrării şi comercializării
produselor forestiere, deschiderea a noi oportunităţi de piaţă;
d) Îmbunătăţirea competitivităţii unităţilor de prelucrare şi comercializare a produselor
rezultate;
e) Investiţii în scopul obţinerii de combustibil ecologic din biomasă forestieră;
f) Asigurarea standardelor de protecţia muncii;
g) Creşterea numărului de locuri de muncă în sectorul procesării şi valorificării produselor
forestiere;
h) Creşterea productivităţii muncii în sectorul forestier;
i) Introducerea de noi tehnologii şi inovaţii în domeniul procesării produselor forestiere;
j) Pentru procesarea produselor forestiere lemnoase sunt eligibile numai operaţiile care au loc
înainte de prelucrarea industrială în conformitate cu art. 19 din Regulamentul (CE ) nr.
1974/2006.

Tipul şi dimensiunea întreprinderilor beneficiare

Beneficiarii eligibili pentru sprijinul acordat prin această măsură sunt persoane fizice autorizate şi persoane juridice înregistrate în baza legislaţiei din România, ca:
Pentru produsele agricole
- Micro-întreprinderi şi Întreprinderi Mici şi Mijlocii - definite în conformitate cu
Recomandarea (CE) nr. 361/2003
- Alte întreprinderi care nu sunt micro - întreprinderi, întreprinderi mici şi mijlocii,
definite în conformitate cu art. 28 din Regulamentul (CE) nr. 1698/2005, care au mai
puţin de 750 angajaţi sau cu o cifră de afaceri care nu depăşeşte 200 milioane euro.
Pentru produsele forestiere
- Micro-întreprinderi - definite în conformitate cu Recomandarea (CE) nr. 361/2003,
care au mai puţin de 10 angajaţi sau cu o cifră de afaceri care nu depăşeşte 2 mil. euro.

Condiţii minime pentru acordarea sprijinului:

a) Proiectul trebuie să respecte conformitatea cu obiectivele măsurii;
b) Beneficiarul sau responsabilul tehnic al proiectului trebuie să dovedească o pregătire
profesională, în raport cu proiectul ;
c) Beneficiarul nu trebuie să fie în dificultate, în înţelesul prevederilor din Îndrumările
Comunităţii cu privire la ajutorul de stat pentru salvarea şi restructurarea firmelor
(Jurnalul Oficial 2004/C 244/02) ;
d) Beneficiarul trebuie să declare că asigură co-finanţarea investiţiei ;
e) Beneficiarul trebuie să prezinte toate avizele şi acordurile necesare investiţiei respective,
inclusiv cele de mediu .
Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2007-2013 126
Descrierea cerinţelor şi obiectivelor cu privire la îmbunătăţirea performanţei generale
a întreprinderilor În cadrul acestei măsuri vor fi sprijinite proiectele care conţin elemente ce conduc la îmbunătăţirea performanţei generale a întreprinderii beneficiare, după cum urmează:
– tehnice:
a) Îmbunătăţirea şi optimizarea fluxurilor de producţie, prelucrare şi marketing a produselor
agricole şi forestiere (de exemplu: investiţii în achiziţia de instalaţii, maşini, echipamente);
b) Crearea şi/sau modernizarea reţelelor locale de colectare, a capacităţilor de recepţionare,
depozitare, condiţionare, sortare şi ambalare a produselor agricole şi forestiere (de exemplu:
mijloace de transport specializate cum ar fi autoizoterme, autofrigorifice);
c) Introducerea de tehnologii şi procedee pentru obţinerea de noi produse, care să satisfacă
diferitele cerinţe ale consumatorilor (de exemplu: instalaţii pentru producerea
biocombustibililor);
d) Îmbunătăţirea producţiei, procesării şi marketingului produselor cu standarde de calitate
superioare, inclusiv produsele ecologice;
e) Îmbunătăţirea controlului intern al calităţii materiei prime, semifabricatelor, produselor şi
subproduselor obţinute în cadrul unităţilor de procesare şi marketing (de exemplu: construcţii
şi modernizarea laboratoare proprii).
- economico-financiare
a) Reducerea preţului de cost al produselor obţinute;
b) Creşterea valorii adăugate brute (VAB ) a întreprinderii;
c) Creşterea eficienţei utilizării resurselor de producţie (de exemplu:investiţii pentru prelucrarea subproduselor);
d) îmbunătăţirea cooperării orizontale între procesatori, unităţile care furnizează materii prime şi sectorul de desfacere. - de mediu
a) Reducerea emisiilor poluante şi a deşeurilor în scopul protecţiei mediului (de exemplu:
investiţii pentru tratarea, reciclarea şi eliminarea produşilor reziduali şi deşeurilor nocive);
b) Creşterea gradului de utilizare a energiei din surse regenerabile (achiziţionarea de instalaţii
pentru producerea energiei din surse regenerabile) ;
c) Îmbunătăţirea siguranţei la locul de muncă şi a condiţiilor de igienă în producţie (de exemplu:
investiţii pentru implementarea standardelor de securitate alimentară);
d) Îmbunătăţirea calităţii produselor prelucrate şi a calităţii produselor alimentare cu respectarea cerinţelor de siguranţă alimentară precum şi a trasabilităţii (de exemplu: investiţii pentru implementarea sistemului de management al calităţii).
Sectoarele producţiei primare
Sectoarele de producţie primară pentru produsele agricole sunt:
• Lapte şi produse lactate;
• Carne, produse din carne şi ouă;
• Cereale;
• Legume, fructe şi cartofi;
• Nutreţuri;
• Vin;
• Seminţe oleaginoase;
• Plante textile (in, cânepă);
• Zahăr;
• Miere albine.
Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2007-2013 127
Sectoarele de producţie primară pentru produsele forestiere sunt:
• Lemnoase;
• Nelemnoase (de exemplu: ciuperci, fructe de pădure, etc).
Sprijinul prioritar prin această măsură se acordă:
- micro- întreprinderilor, indiferent de sectorul de producţie ;
- unităţilor din sectoarele lapte şi carne, care au programe de restructurare până în
2009 întocmite împreună cu ANSVSA şi sunt cuprinse în anexa avizată de DG
Sanco;
- unităţilor de colectare, depozitare, condiţionare şi refrigerare a produselor agricole
deţinute de asociaţii cu personalitate juridică, cooperative, grupuri de producători,
constituite conform legislaţiei în vigoare.

Tipuri de investiţii (corporale / necorporale)

Sprijinul va fi acordat pentru investiţii corporale şi/sau necorporale întreprinderilor din industria de prelucrare a produselor agro-alimentare şi forestiere .
Investiţii corporale (lista indicativă):
Pentru produsele agricole

a) Construirea şi/sau modernizarea, achiziţionarea de clădiri şi alte activităţi necesare pentru
infrastructura rutieră internă, utilităţi şi racorduri necesare realizării proiectului;
b) Construcţii noi şi/sau modernizări pentru depozitarea produselor, inclusiv depozite frigorifice
en-gross;
c) Achiziţionarea sau achiziţionarea în leasing de noi utilaje, instalaţii, echipamente, aparate şi
costuri de instalare;
d) Construcţia şi modernizarea de laboratoare;
e) Achiziţionarea sau achiziţionarea în leasing de noi mijloace de transport specializate, necesare
activităţii de producţie şi marketing;
f) Achiziţionarea terenurilor pentru construcţii cu scop administrativ şi de producţie care nu
depăşesc 10% din valoarea eligibilă a proiectului, stabilită, în baza unui sistem unitar de
evaluare.
Pentru produsele forestiere
a) Construcţii noi şi modernizări pentru toate categoriile de clădiri, necesare realizării
proiectului, inclusiv utilităţi şi branşamente care nu depăşesc 10 % din valoarea eligibilă a
proiectului inclusiv leasing sau cumpărarea terenului.
b) Investiţii noi pentru clădiri, instalaţii, maşini şi echipamente şi/sau modernizarea şi
retehnologizarea capacităţilor existente pentru obţinerea de produse noi, pentru respectarea
standardelor de mediu şi pentru producerea de combustibil ecologic.
c) Investiţii noi pentru achiziţionarea de mijloace de transport specializate pentru unităţile de
procesare, depozitare şi marketing, identificate în studiul de fezabilitate.

Investiţii necorporale pentru produsele agricole şi forestiere (lista indicativă):

i. Organizarea şi implementarea sistemelor de management al calităţii şi de siguranţă
alimentară;
ii. Cumpărarea de tehnologii (know-how), achiziţionarea de patente şi licenţe pentru
pregătirea implementării proiectului;
iii. Costurile generale ale proiectului reprezentând: taxe pentru arhitecţi, ingineri şi consultanţi,
studii de fezabilitate, taxe de certificare pentru pregătirea implementării proiectului (maxim
10% din valoarea totală eligibilă a proiectului, dacă proiectul prevede şi construcţii şi
maxim 5 % în cazul în care proiectul nu prevede realizarea construcţiilor);
iv. Achiziţionarea de software.
Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2007-2013 128
Investiţii care nu se finanţează prin această măsură:
i. Procesarea sfeclei de zahăr care nu se încadrează în cota alocată, precum şi procesarea trestiei
de zahăr ;
ii. Procesarea tutunului;
iii. Investiţii în activitatea de cercetare pentru obţinerea de noi produse şi tehnologii în domeniul
procesării şi marketingului produselor agricole şi forestiere;
iv. Investiţii care sprijină direct vânzarea cu amănuntul.
Costurile neeligibile pentru produsele agricole şi forestiere sunt:
i. Construcţia sau modernizarea locuinţei;
ii. Achiziţionarea de bunuri second –hand;
iii. Achiziţionarea de teren pentru construcţii cu scop administrativ şi de producţie, ce depăşeşte
10% din valoarea eligibilă a proiectului;
iv. TVA cu excepţia TVA-ului nerecuperabil, în cazul în care este în mod real şi definitiv
suportat de către beneficiari, alţii decât persoanele neimpozabile, conform art.71 (3), lit. a din
Regulamentul (CE) nr. 1698/2005;
v. Costuri operaţionale, inclusiv costuri de întreţinere şi chirie;
vi. Comisioane bancare, costurile garanţiilor şi cheltuieli similare;
vii. Costuri privind contribuţia în natură;
viii. Costuri privind promovarea produselor pe piaţa internă prin expoziţii, reclame şi publicitate;
ix. Costuri de schimb valutar, taxe şi pierderi ocazionate de schimburile valutare asociate
contului euro APDRP;
x. Costurile aferente unui contract de leasing: taxa de management, dobânzi, prima de asigurare
etc.;
xi. Cheltuieli realizate înainte de aprobarea proiectului, cu excepţia studiilor tehnice, a planurilor
de afaceri şi a studiilor de fezabilitate;
xii. Achiziţia de mijloace de transport pentru uz personal şi transport persoane;
xiii. Investiţii privind operaţiunile de simplă înlocuire în conformitate cu art.55 din Regulamentul
(CE) nr. 1974/2006.
În general, durata de realizare a unui proiect nu poate depăşi trei ani.
Descrierea standardelor pentru care poate fi oferită o perioadă de graţie micro-întreprinderilor
cu scopul de a se conforma cu standardul nou introdus
Va fi acordat sprijin pentru standardele care intră în vigoare în România după 1 Ianuarie 2007 sau au intrat deja în vigoare, dar este nevoie de o perioadă de tranziţie pentru introducerea lor. Standardele trebuie să se refere la cerinţele sanitar-veterinare, legate de siguranţa alimentelor, de protecţia
mediului, de siguranţa igienică şi la locul de muncă .
Unităţile de prelucrare a cărnii, a laptelui şi produselor lactate meţionate în Decizia Comisiei
(2007/23/EC) privind amendarea Apendicelui B, Anexa VII a Tratatului privind aderarea României la UE, care beneficiază de o perioadă de tranziţie în vederea îndeplinirii standardelor minime privind mediul, igiena şi bunăstarea animalelor, vor primi sprijin să se conformeze standardelor specifice până la încheierea perioadei de tranziţie respective sau a perioadei de investiţie, oricare dintre acestea se desfăşoară mai întâi (unităţile aflate în tranziţie până la 31 decembrie 2009 sunt listate în Anexa la fişa tehnică a măsurii).
În perioada de implementare a PNDR, ca urmare a introducerii unei noi legislaţii privind standardele comunitare, sprijinul nu poate fi acordat decât pentru investiţiile realizate de către micro - întreprinderile conform art. 28, alin. (2) din Regulamentul (CE) nr. 1698/2005, pentru a respecta un standard comunitar recent introdus. În acest caz, pentru respectarea standardului în cauză, se poate acorda o perioadă de graţie de maximum 36 de luni de la data la care standardul devine obligatoriu pentru întreprindere .
Regulamentele comunitare care oferă cadrul legal pentru aplicarea standardelor sunt:
– Regulamentul Parlamentului European şi al Consiliului Uniunii Europene nr. 852/2004/CE
privind aprobarea Regulilor generale pentru igiena produselor alimentare;
– Regulamentul Parlamentului European şi al Consiliului Uniunii Europene nr. 882/2004/CE pentru aprobarea Regulilor privind controalele oficiale efectuate pentru a se asigura verificarea
conformităţii cu legislaţia privind hrana pentru animale şi cea privind alimentele şi cu regulile de
sănătate şi de protecţie a animalelor;
– Regulamentul Parlamentului European şi al Consiliului Uniunii Europene nr. 853/2004/CE care stabileşte reguli specifice de igienă pentru alimentele de origine animală;
– Regulamentul Parlamentului European şi al Consiliului Uniunii Europene nr. 854/2004/CE care stabileşte reguli specifice pentru organizarea de controale oficiale referitoare la produse de origine animală destinate consumului uman.

Tipul sprijinului

Sprijin public nerambursabil.
Prevederi privind Fondul de Garantare a Creditului Rural (FGCR)
În conformitate cu prevederile art. 71 alin. 5 din Regulamentul (CE) nr. 1698/2005 se va constitui un sistem eficient de management al riscului, prin cofinanţarea cheltuielilor ocazionate de contribuţia MADR la înfiinţarea de fonduri locale de garantare rurală pentru acordarea de garanţii cât şi la constituirea unui fond de contra-garantare în scopul diminuării riscului. Sistemul de garantare rurală va respecta prevederile art. 50-52 din Regulamentul (CE) nr. 1974/2006 .
Vor putea beneficia de garanţii investiţiile din axa I, din cadrul măsurii 121 „Modernizarea
exploataţiilor agricole”, precum şi cele din cadrul măsurilor 123 „Creşterea valorii adăugate a
produselor agricole şi forestiere”, 125 „Îmbunătătirea şi dezvoltarea infrastructurii legate de
dezvoltarea şi adaptarea agriculturii şi silviculturii” şi 122 „Îmbunătăţirea valorii economice a
pădurii”. De asemenea, vor putea fi garantate obiective de investiţii din cadrul axei III aferente
măsurilor 312 „Sprijin pentru crearea şi dezvoltarea de microîntreprinderi”, 322 „Renovarea,
dezvoltarea satelor, îmbunătăţirea serviciilor şi punerea în valoare a moştenirii rurale” şi 313
„Încurajarea activităţilor turistice”.

Volumul sprijinului

Sprijinul public nerambursabil se compune din :
– 80% contribuţie comunitară;
– 20% contribuţie naţională.
Cuantumul sprijinului şi plafoanele maxime sunt următoarele:
• 50% din valoarea eligibilă a investiţiei şi un plafon maxim al sprijinului public nerambursabil de
750.000 euro/proiect se acordă :
• micro-întreprinderilor, indiferent de sectorul de producţie ;
• unităţilor de colectare, depozitare, condiţionare şi refrigerare a produselor agricole
deţinute de asociaţii cu personalitate juridică, cooperative, grupuri de producători,
constituite conform legislaţiei în vigoare .
• 50% din valoarea eligibilă a investiţiei şi un plafon maxim al sprijinului public nerambursabil de
Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2007-2013 130
2.000.000 euro/proiect se acordă :
• unităţilor din sectoarele lapte şi carne, care au programe de restructurare până în 2009
întocmite împreună cu ANSVSA şi sunt cuprinse în anexa avizată de DG Sanco ;
• 45% din valoarea eligibilă a investiţiei şi un plafon maxim al sprijinului public nerambursabil de
2.000.000 euro/proiect se acordă Întreprinderilor Mici si Mijlocii indiferent de sectorul de
producţie ;
În cazul în care investiţiile se realizează în unităţi amplasate în Regiunea de dezvoltare 8 Bucureşti –
Ilfov, plafoanele maxime ale sprijinului public nerambursabil sunt cele menţionate mai sus, dar
cuantumul ajutorului public nu poate depăşi 40% din valoarea eligibilă a investiţiei .
• 25% din valoarea eligibilă a investiţiei şi un plafon maxim al sprijinului public nerambursabil de
2.000.000 euro/proiect se acordă pentru întreprinderile care nu intră în categoriile de mai sus, dar
al căror număr al angajaţilor nu depăşeşte 750, sau au cifra de afaceri mai mică de 200 milioane
de euro.
Prevederi pentru ajutor de stat
În situaţia în care creşterea valorii adăugate a produselor agricole implică obţinerea de produse care
nu sunt listate în Anexa I la Tratatul de Instituire a Comunităţii Europene, se vor respecta prevederile
Regulamentului (CE) nr. 1628/2006 .

Finanţare

Alocarea financiară a măsurii pentru perioada 2007-2013:
Cost total – 2. 589.772.836 Euro
Cheltuială publică –1.071.174.126 Euro, din care:
• Contribuţie publică naţională - 20%
• Contribuţie FEADR - 80%.
Coerenţa cu primul pilon
Criteriile şi regulile administrative elaborate vor avea în vedere ca activităţile care beneficiază în mod excepţional de sprijin pentru dezvoltarea rurală, în conformitate cu schemele de sprijin prezentate în Anexa I a Regulamentului (CE) nr. 1974/2006, nu sunt sprijinite prin alte instrumente ale PAC.
Schemele de sprijin sunt prezentate în fişa măsurii 611"Suplimentări ale plăţilor directe”.
Sprijinul acordat în cadrul acestei măsuri poate fi completat în mod direct cu sprijinul acordat prin măsura 111 “ Formare profesională, informare şi difuzare de cunoştinţe”.
De asemenea, sprijinul acordat prin măsură este complementar acţiunilor prevăzute în cadrul altor măsuri din Axa I (121 "Modernizarea exploataţiilor agricole”, 122 ”Îmbunătăţirea valorii
economice a pădurii”, 125 „Îmbunătăţirea şi dezvoltarea infrastructurii legate de dezvoltarea şi
adaptarea agriculturii şi silviculturii" şi 142 "Înfiinţarea grupurilor de producători"), Axa III şi Axa
IV LEADER.
Demarcarea cu celelalte axe din PNDR
Prin Axa 3 sunt sprijinite numai micro-întreprinderile din mediul rural, care:
- procesează produse din Anexa I la Tratatul de Instituire a Comunităţii Europene dar
nu obţin produse alimentare ca produs finit;
- produc energie electrică/termică utilizând biocombustibilul fie produs în cadrul
aceluiaşi proiect fie achiziţionat, exceptând microîntreprinderile care produc
biocombustibil prin procesarea produselor agricole listate în Anexa I la Tratat.
Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2007-2013 131
Prin Axa 1 sunt sprijinite întreprinderile (micro-întreprinderi, IMM-uri şi întreprinderi intermediare)
care produc biocombustibili prin procesarea produselor listate în Anexa I la Tratat.
Demarcarea cu alte fonduri
Sprijinul acordat acestei măsuri este complementar acţiunilor finanţate prin alte fonduri:
- Fondul European de Dezvoltare Regională (FEDR);
- Fondul de Coeziune (FC);
- Fondul Social European (FSE).
Prin FEDR sunt sprijinite întreprinderile din mediul urban (micro-întreprinderi, IMM-uri,
întreprinderi intermediare şi mari), care:
- procesează produse din Anexa I la Tratatul de Instituire a Comunităţii Europene dar
nu obţin produse alimentare ca produs finit;
- produc energie electrică/termică utilizând biocombustibilul fie produs în cadrul
aceluiaşi proiect fie achiziţionat, exceptând întreprinderile care produc biocombustibil
prin procesarea produselor agricole listate în Anexa I la Tratat.
Prin Axa 1 sunt sprijinite întreprinderile (micro-întreprinderi, IMM-uri şi întreprinderi intermediare)
care produc biocombustibili prin procesarea produselor listate în Anexa I la Tratat.
Corelarea măsurii cu alte măsuri din FEADR şi alte fonduri va avea un efect pozitiv atât asupra
producţiei, cât şi a canalelor de comercializare şi a mediului înconjurător.

1. Sectorul agricol cuprinde:
• culturi de câmp (cereale, oleginoase, culturi proteice, tehnice, culturi rădăcinoase câmp);
• horticultură (legume de grădină, flori, plante ornamentale, ciuperci);
• viticultură (viţă de vie pentru vin şi struguri de masă);
• culturi permanente (fructe);
• creşterea animalelor pentru lapte;
• creşterea animalelor (excluzând laptele);
• granivore (porci şi păsări);
• mixt (creşterea animalelor pentru lapte şi carne/culturi vegetale şi creşterea animalelor).
2. Tipul de producţie cuprinde:
• produse agricole ecologice;
• produse agricole tradiţionale.
Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2007-2013 141

Axa 1 : Masura : "Infiintarea grupurilor de producatori"

Măsura Înfiinţarea grupurilor de producători

Articole care stau
la baza măsurii
Articolul 20 (d) (ii) şi articolul 35 din Regulamentul (CE) nr. 1698/2005
şi punctul 5.3.1.4.2 din Anexa II a Regulamentului (CE) nr. 1974/2006
Articolul 2 din Regulamentul (CE) nr. 248/2007 privind măsurile referitoare
la acordurile de finanţare multianuale şi acordurile de finanţare anuale
încheiate pe baza Programului SAPARD precum şi tranziţia de la
Programul SAPARD la programele de dezvoltare rurală.

Codul măsurii 142

Motivaţia sprijinului

Procesul de retrocedare a terenurilor agricole din proprietatea statului în proprietate privată a condus
la înfiinţarea de exploataţii agricole de dimensiuni diferite în funcţie de tipul acestora: exploataţii de
subzistenţă care deţin 45,24 % din totalul suprafeţei agricole utilizate, exploataţii de semi-subzistenţă
care utilizează 16,09 % şi exploataţii comerciale care utilizează 38,67%. Această structură,
nefavorabilă în principal exploataţiilor agricole de semi-subzistenţă, precum şi cooperarea insuficientă
a producătorilor agricoli, a determinat o slabă dezvoltare a sectorului. Creşterea competitivităţii
acestui sector este condiţionată de valorificarea pe piaţă a unor produse agricole corespunzătoare din
punct de vedere calitativ şi cantitativ. Adaptarea producţiei la cerinţele pieţei poate fi accelerată
semnificativ de asocierea producătorilor agricoli, care are drept consecinţă conştientizarea acestora
asupra importanţei aplicării unor tehnologii de producţie unitare, corespunzătoare solicitărilor
procesatorilor sau comerţului cu ridicata. De asemenea, lipsa susţinerii financiare a înfiinţării şi
funcţionării formelor de asociere a condus la menţinerea unei dualităţi formată, pe de o parte, din
exploataţiile de subzistenţă şi semi-subzistenţă, iar pe de altă parte din exploataţiile comerciale.
La aceasta s-au adăugat reticenţa şi interesul scăzut al producătorilor agricoli faţă de formele
asociative, datorită:
• nivelului de conştientizare: lipsa de informaţii şi experienţă în astfel de activităţi,
conştientizarea redusă a fermierilor în ceea ce priveşte avantajele rezultate dintr-o acţiune
comună;
• aspectelor economice si legislative: insuficienţa surselor de finanţare pentru începerea unei
activităţi economice, lipsa de interes a unităţilor de prelucrare a produselor primare din
agricultură şi sectorul forestier pentru a încheia contracte comerciale, modificarea continuă a
legislaţiei în domeniu;
• aspectelor privind pregătirea, consilierea şi consultanţa: gradul diferit de pregătire al
persoanelor implicate în formele asociative, precum şi înţelegerea diferită a scopurilor şi
principiilor de funcţionare ale acestora, insuficienţa serviciilor de consiliere şi consultanţă şi
concentrarea acestora pe aspectul cantitativ şi nu pe cel calitativ şi economic.
Până în prezent, în România au fost recunoscute, în conformitate cu legislaţia naţională în vigoare, un
număr de 56 grupuri de producători, dintre acestea 4 grupuri de producători au depus proiecte de
finanţare din fonduri SAPARD, în principal pentru legume-fructe, lapte şi produse lactate, cartofi,
carne de pasăre şi ouă, carne ovine şi caprine, miere şi produse din miere.
În urma analizei relaţiei dintre exploataţiile de subzistenţă şi semi-subzistenţă cu piaţa, se impune în
continuare identificarea oportunităţilor pentru o mai bună valorificare a producţiei agricole. În
contextul în care asocierea în grupuri de producători a constituit o pârghie în procesul de transformare
a fermelor de semi-subzistenţă în ferme familiale comerciale, această măsură este extrem de
importantă.
Obiectivele măsurii

Obiectiv general

Creşterea competitivităţii sectoarelor primare agricol şi silvic, prin dezvoltarea echilibrată a relaţiilor
dintre producători şi sectoarele de procesare şi comercializare, precum şi adaptarea producţiei din
punct de vedere calitativ şi cantitativ la cerinţele consumatorilor.
Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2007-2013 151

Obiective specifice


Creşterea numărului de ferme de semi-subzistenţă intrate pe piaţă, ca urmare a asocierii în grupuri de
producători.

Obiective operaţionale

Creşterea numărului de grupuri de producători sprijinite pentru înfiinţare şi funcţionare administrativă
şi creşterea veniturilor prin îmbunătăţirea capacităţii tehnice şi de management a membrilor acestora.

Domeniul de acţiune

Domeniul de acţiune al măsurii îl constituie încurajarea înfiinţării şi funcţionarii administrative a
grupurilor de producători, recunoscute în conformitate cu prevederile legislaţiei naţionale în vigoare,
ceea ce va conduce la:
a) Adaptarea producţiei la cerinţele şi exigenţele pieţei;
b) Asigurarea comercializării în comun a produselor, inclusiv pregătirea pentru vânzare,
centralizarea vânzărilor şi distribuţia produselor cu ridicata;
c) Creşterea valorii adăugate a producţiei obţinute în comun şi o mai bună gestionare economică
a resurselor şi rezultatelor obţinute;
d) Stabilirea unor reguli comune în ceea ce priveşte informaţiile asupra producţiei, în special cu
privire la cantitate, calitate şi tipul ofertei, acordându-se o atenţie deosebită produselor
obţinute în cantităţi corespunzătoare pentru industria prelucrătoare şi pentru reţeaua de
comercializare.
Prevederile acestei măsuri se aplică la nivelul întregului teritoriu al României.

Tipul sprijinului

În cadrul acestei măsuri se acordă sprijin public nerambursabil de 100%, conform anexei
Regulamentului (CE) nr. 1698/2005.
Suma acordată prin această măsură se calculează anual în funcţie de valoarea producţiei anuale
comercializate de către grupul de producători recunoscut.
Schema de sprijin pentru grupurile de producători este următoarea:
• Rate anuale acordate în primii 5 ani de la data recunoaşterii grupului de producători;
• Sprijinul va fi calculat pe baza producţiei comercializate anual de către grupul de producători,
astfel:
a) 5%, 5%, 4%, 3% şi 2% din valoarea producţiei comercializate de până la 1.000.000 euro
pentru primul, al doilea, al treilea, al patrulea şi respectiv al cincilea an;
b) 2,5%, 2,5%, 2,0%, 1,5% şi 1,5% pentru valoarea producţiei comercializate care depăşeşte
1.000.000 euro pentru primul, al doilea, al treilea, al patrulea şi respectiv al cincilea an.
• Sprijinul nu va putea depăşi următoarele plafoane:
100.000 euro
100.000 euro
80.000 euro
60.000 euro
50.000 euro
- Anul I
- Anul II
- Anul III
- Anul IV
- Anul V
Plata primei rate va fi făcută la un an, după data la care grupul de producători este recunoscut.
Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2007-2013 152

Definirea beneficiarilor

Grupuri de producători recunoscute oficial până la 31 decembrie 2013, conform prevederilor
legislaţiei în vigoare.
Descrierea procedurii oficiale pentru recunoaşterea grupurilor
inclusiv criteriile de recunoaştere
Conform legislaţiei în vigoare, grupurile de producători sunt recunoscute de către Ministerul
Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, responsabil pentru:
a) analiza şi decizia privind recunoaşterea grupului de producători;
b) verificarea periodică a condiţiilor de recunoaştere;
c) emiterea şi înregistrarea avizului de recunoaştere al grupului de producători într-un registru
special, deschis în acest scop;
d) retragerea Avizului de recunoaştere acordat grupului de producători, în situaţia în care
acesta a fost obţinut prin prezentarea de date neconforme realităţii, precum şi atunci când
obligaţiile faţă de membrii grupurilor de producători, cuprinse în actul constitutiv, nu mai sunt
respectate.
Principalele criterii de recunoaştere ale grupului de producători sunt:
i. Să se înfiinţeze la iniţiativa producătorilor agricoli şi forestieri;
ii. Grupul de producători să fie constituit dintr-un număr minim de membri care se angajează să
valorifice în comun producţia obţinută;
iii. Să se prevadă în actul constitutiv sau în statut obligaţiile membrilor şi ale grupului de
producători;
iv. Să dispună de organe de conducere şi mijloace tehnice care să-i permită să asigure
managementul comercial şi financiar pentru funcţionarea grupului de producători.
Sectoare vizate
Sprijinul se acordă pentru grupurile de producători recunoscute conform legislaţiei naţionale în
vigoare, pentru produse din cadrul următoarelor categorii: horticole, agricole, forestiere şi de origine
animală.
Complementaritatea cu primul pilon
Criteriile şi regulile administrative elaborate vor avea în vedere ca activităţile care beneficiază în mod
excepţional de sprijin pentru dezvoltarea rurală, să nu fie sprijinite şi prin alte instrumente conform
Planurilor de sprijin prevăzut în art.2, alin.2 şi Anexa 1 a Regulamentului (CE) nr.1974/2006.
Sprijinul acordat în cadrul acestei măsuri este complementar sprijinului acordat prin alte măsuri din
cadrul Axei I (măsura 111 „Formare profesională, informare şi difuzare de cunoştinţe”, 121
“Modernizarea exploataţiilor agricole”, 123 “Creşterea valorii adăugate a produselor agricole şi
forestiere”, 125 “Îmbunătăţirea şi dezvoltarea infrastructurii legate de dezvoltarea şi adaptarea
agriculturii şi silviculturii”, 143 „Furnizarea de servicii de consiliere şi consultanţă pentru fermier),
Axei II, Axei III şi Axei LEADER.
Finanţare
Alocarea financiară a măsurii pentru perioada 2007-2013:
Cost total: 198.365.579 euro
Cheltuială publică: 198.365.579 euro, din care:
• Contribuţie publică naţională : 20%
• Contribuţie FEADR: 80%.
Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2007-2013 182

Axa 1 : Masura "Sprijinirea fermelor agricole de semi-subsiztenta"

Măsura Sprijinirea fermelor agricole de semi-subzistenţă

Articole care stau
la baza măsurii
Articolul 20 d (i) şi articolul 34 din Regulamentul (CE) nr. 1698/2005,
Articolul 24 şi punctul 5.3.1.4.1 din Anexa II a Regulamentului (CE)
nr.1974/2006

Codul măsurii 141

Motivaţia sprijinului

În România, ca urmare a retrocedării terenurilor, majoritatea fermelor individuale se caracterizeazăprintr-o putere economică redusă şi orientare spre consum din producţia proprie, având mai mult caracter de subzistenţă şi semi-subzistenţă. Deschiderea acestora către piaţă este relativ redusă, atât în ceea ce priveşte input-urile necesare cât şi output - urile.
Numărul de exploataţii agricole care s-au înscris în baza de date a Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie în Agricultură, la data de 01.06.2007, a fost de 1.232.616, acestea utilizând o suprafaţă de 9.705.502 ha.
Pentru a se putea înscrie în această bază de date, exploataţiile trebuie să deţină sau să exploateze suprafeţe de minim 1 ha iar parcelele să nu aibă mai puţin de 0,3 ha.
Din numărul total al exploataţiilor agricole, exploataţiile de subzistenţă sub 2 UDE deţin în exploatare 45,24 % din totalul suprafeţei agricole utilizate, cele de semi-subzistenţă cuprinse între 2 - 8 UDE deţin în exploatare 16,09 % iar exploataţiile mai mari de 8 UDE, utilizează 38,67%. (Institutul Naţional de Statistică, 2005)
În fermele de semi-subzistenţă fermierii desfăşoară diverse activităţi agricole de cultivare a plantelor şi de creştere a animalelor, bazate pe tradiţii specifice satului românesc. Aceste ferme se caracterizează printr-o structură de producţie foarte diversificată, determinată de necesităţile
gospodăriei, precum şi printr-o dotare tehnică redusă şi necorespunzătoare, ceea ce împiedică
creşterea productivităţii şi obţinerea unui surplus de produse destinate vânzării. Orientarea acestor
ferme către piaţă necesită schimbarea sistemului de producţie şi implicit cheltuieli financiare
suplimentare pe care fermierii nu şi le pot permite.
Sprijinul acordat pentru restructurarea fermelor de semi-subzistenţă este un instrument menit să
determine, în principal, o îmbunătăţire a managementului însoţită de transformarea acestora în
exploataţii familiale comerciale, capabile să identifice noi oportunităţi de valorificare a producţiei. În
scopul adaptării producţiei din punct de vedere calitativ la cerinţele pieţei, fermierii de semisubzistenţă
se pot asocia în grupuri de producători şi pot accesa, de asemenea, măsurile ce vizează
îmbunătăţirea pregătirii profesionale şi utilizarea serviciilor de consultanţă.
Obiectivele măsurii

Obiectiv general

Creşterea competitivităţii exploataţiilor agricole în curs de restructurare pentru facilitarea rezolvării
problemelor legate de tranziţie, având în vedere faptul că sectorul agricol şi economia rurală sunt
expuse presiunii concurenţiale a pieţei unice.

Obiective specifice

Încurajarea intrării pe piaţă a unui număr cât mai mare de ferme de semi-subzistenţă.

Obiective operaţionale

Încurajarea restructurării fermelor de semi-subzistenţă pentru mai buna utilizare a resurselor umane şi
a factorilor de producţie, prin:
• stimularea spiritului antreprenorial;
• diversificarea activităţilor şi veniturilor.
Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2007-2013 147

Domeniul de acţiune

Sprijinul acordat prin această măsură are scopul de a facilita restructurarea şi transformarea fermelor
de semi-subzistenţă în exploataţii orientate către piaţă, prin utilizarea durabilă a factorilor de
producţie, îmbunătăţirea managementului prin diversificarea producţiei agricole, precum şi
introducerea de tehnologii performante adaptate condiţiilor locale.

Tipul sprijinului

Sprijinul public nerambursabil se va acorda sub forma unei sume fixe anuale.

Definirea beneficiarilor

Persoane fizice şi persoane fizice autorizate care deţin terenuri agricole în proprietate, care desfăşoară
activităţi agricole, sunt în vârstă de până la 62 de ani şi care prezintă un Plan de afaceri pentru
restructurarea exploataţiei agricole.
Definiţia fermei de semi-subzistenţă ţinând cont de dimensiunea
minimă şi/sau maximă a acesteia, procentul producţiei
vândute şi/sau nivelul de venit al fermelor
Ferma de semi-subzistenţă este ferma care produce, în principal, pentru consumul propriu, dar care
comercializează şi o parte din producţia realizată. Dimensiunea economică a fermelor de semisubzistenţă
poate varia între 2-8 UDE. Pentru a deveni viabilă, ferma de semi-subzistenţă poate
desfăşura şi activităţi non-agricole generatoare de venituri.
Unitatea de dimensiune economică (UDE) reprezintă unitatea prin care se exprimă dimensiunea
economică a unei exploataţii agricole determinată pe baza marjei brute standard a exploataţiei
(Decizia Comisiei nr. 85/377/EEC). Valoarea unei unităţi de dimensiune economică este de 1200
euro.

Definirea viitoarei viabilităţi economice

Viitoarea viabilitate economică a fermelor de semi-subzistenţă se defineşte prin creşterea valorii
producţiei cu 20 % faţă de nivelul de bază, după o perioadă de trei ani de la acordarea sprijinului.

Sumarul cerinţelor planului de afaceri

Planul de afaceri întocmit pentru obţinerea sprijinului în cadrul acestei măsuri trebuie să cuprindă
următoarele cerinţe:
• O scurtă descriere a situaţiei curente;
• Obiectivele restructurării;
• După caz, investiţiile necesare pentru atingerea obiectivelor;
• Schimbările de management solicitate;
• Pregătirea profesională solicitată;
• Tipul şi cantitatea produselor obţinute în timpul şi după restructurare, inclusiv
oportunităţile de piaţă;
• Demonstrarea viitoarei viabilităţi economice: costuri, venituri şi cheltuieli realizate;
• Evaluarea principalelor riscuri;
• Graficul de timp pentru restructurare, inclusiv obiective şi etape.
Beneficiarul poate prezenta în planul de afaceri detalii despre sprijinul pe care doreşte să-l obţină şi
prin accesarea altor măsuri din cadrul Programului Naţional de Dezvoltare Rurală.
Verificarea conformităţii cu planul de afaceri se va realiza după o perioadă de 3 ani de la acordarea
sprijinului. Dacă la verificare, ferma de semi-subzistenţă nu îndeplineşte conformitatea cu planul de afaceri, aceasta nu va mai beneficia de sprijin în următorii 2 ani, cu excepţia situaţiei când
neconformitatea acestuia a fost determinată de cauze independente de voinţa beneficiarului, definite
ca fiind cauze de forţă majoră: inundaţii, secetă prelungită, furtuni, pentru care se întocmesc dosare de
către comisiile locale de specialitate, constituite în acest scop.

Volumul sprijinului

Sprijinul acordat în cadrul acestei măsuri este de 1.500 de euro/an/fermă de semi-subzistenţă.

Durata sprijinului

Sprijinul se acordă pentru o perioadă de maxim 5 ani pentru cererile aprobate înainte de 31 decembrie
2013.

Finanţare

Alocarea financiară a măsurii pentru perioada 2007-2013:
Cost total: 595.096.737 Euro
Cheltuială publică: 595.096.737 Euro, din care:
• Contribuţie publică naţională: 20%
• Contribuţie FEADR: 80%.
Acorduri tranzitorii
Nu este cazul.
Complementaritatea cu alte măsuri din FEADR şi alte fonduriSprijinul acordat acestei măsuri este complementar acţiunilor prevăzute în cadrul altor măsuri din Axa I(111 „Formare profesională, informare şi difuzare de cunoştinţe”, 121 „Modernizarea exploataţiilor
agricole ”, 142 "Înfiinţarea grupurilor de producători", 143 „Furnizarea de servicii de consiliere şi
consultanţă pentru fermieri”), din Axa II şi Axa III.